Anasayfa Medya Haberler İnşaat Sektöründe Hareketlilik Başladı

İnşaat Sektöründe Hareketlilik Başladı

İnşaat Sektöründe Hareketlilik Başladı

Hazır Beton Endeksi; inşaat sektöründe 16 ay aradan sonra hareketliliğin başladığını gösterdi. Ülkede üretilen betonun hemen kullanıldığını ifade eden Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, üretimin artmasının inşaatın hızlandığı anlamına geldiğini vurguladı.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından yayınlanan 2019 Eylül Ayı Raporu, inşaat sektöründe uzun zamandır devam eden sıkıntının aşılmaya başlandığını gösterdi. Rapor, sektörde hareketliliğin başladığına işaret ederken, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Türkiye'de inşaat sektörünün genelindeki canlanmanın göstergesinin hazır beton tüketimi olduğunu dile getirdi. Işık, “Stoklanamayan hazır beton üretildikten hemen sonra inşaatta kullanılması gerektiği için Türkiye'de hazır beton üretiminin artması inşaatın hızlandığı anlamına gelir. Resmî rakamlarda inşaat sektörünün durumu gecikmeli görülebilirken, Hazır Beton Endeksi ile inşaatın nabzını yakından tutuyoruz. Bütün endeksler önceki yılın aynı dönemine göre artış sergiledi. İnşaat faaliyetlerinde 16 ay aradan sonra ilk kez canlanma yaşandı." ifadelerini kullandı.

‘ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMİN SÜRÜKLEYİCİ GÜCÜ KONUT OLACAK’

Endeks ile başta konut olmak üzere beton kullanımının söz konusu olduğu bütün yatırımların kapsama girdiğinin altını çizen Işık, “Ancak önümüzdeki dönemin sürükleyici gücü konut olacak. Kamu bankaları ile başlayan konut kredisi faizindeki düşüş, İstanbul'da hissedilen deprem sonrasında yeni ve sağlam konutlara olan ihtiyacın bir kez daha tüketicilerin gündemine gelmesi öncelikle yeni konut satışlarını yukarı çekmeye başlayacaktır. Ülkemizdeki ekonomik güvende jeopolitik risklerden kaynaklanan yeni bir sorun ortaya çıkmadığı sürece müteahhitlerimiz ellerindeki bir yılı aşkın zamandır bekleyen konut stokunu eritmeye başlayacaklardır.” dedi.

GÜVEN SORUNU DEVAM EDİYOR

Öte yandan ülke genelinde her ay hazır beton üreticileri ile gerçekleştirilen çalışmada 3 farklı endeks türetiliyor. Hazır Beton Faaliyet Endeksi ile hazır beton firmalarının geçmiş bir aylık faaliyetlerinin sonuçları, Hazır Beton Güven Endeksi ile hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, ekonomi ve sektöre yönelik duydukları güven seviyesi, Hazır Beton Beklenti Endeksi ile hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentiler hakkında bilgi ediniliyor. Hazır Beton Endeksi ile deendekslerin tümünü içeren bileşik endeks elde ediliyor. Endeks inşaat faaliyetlerinde bir hareketliliğin başladığını teyit ederken, sektör oyuncularının güven sorununun devam ettiğini gösteriyor.

Sahne Medya
Sahne Medya

01-01-1970 02:00:00

Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?