Anasayfa Medya Haberler E-ticaret Pazarı 5 yılda Yüzde 30 Büyüdü

E-ticaret Pazarı 5 yılda Yüzde 30 Büyüdü

E-ticaret Pazarı 5 yılda Yüzde 30 Büyüdü

Türkiye’de internet altyapısının gelişmesiyle birlikte firmalar da dijital ortamda yerlerini aldı. Bununla paralel olarak internetten yapılan alışverişlerde de büyük artış yaşanıyor. Son 5 yılda e-ticaret ortalama olarak yüzde 30 büyürken, her 4 tüketiciden biri internetten alışveriş yapmaya başladı.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, teknolojinin tüm sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe de önemli değişiklikleri beraberinde getirdiğini söyledi. Bu değişimin özellikle tüketicilerin satın alma süreçlerini de etkilediğini vurgulayan Düzgün, hayatın hızlı bir şekilde dijitale doğru hızlı bir evrimle yaşadığını dile getirdi. e-ticaret rakamlarının bunu gösterdiğine işaret eden Düzgün, “Dünyada perakende sektörünün yıllık büyümesi yüzde 3-4. Buna karşın küresel e-ticaret yılda yüzde 16 büyüyor. Bugün karşımızda yeni jenerasyonla birlikte daha mobil, daha hızlı ve kolay tüketim yapmak isteyen bir nüfus var. Ülkemizde e-ticaret son 5 yılda ortalama yüzde 30 büyüme yakaladı. Her 4 tüketiciden biri internetten alışveriş yapıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dijital marketlere doğru kayma söz konusu. Bu alanda satışları artırmak için özellikle Avrupa’da yazılı ve görsel medyaya kıyasla sosyal medyada reklam yatırımı hızla artıyor.” dedi.

“Market sepetleri bölündü”

e-ticaret ile gündelik ihtiyaçların artık hızlı bir şekilde birden fazla yerden karşılanabildiğini hatırlatan Düzgün, bu sebeple market sepetlerinin bölündüğünü ve artık tüketicilerin önceliğinin kaliteli ürün-uygun fiyat dengesi, hız ve iyi hizmet beklentisi olduğunun altını çizdi.

Tüketicilerin satın almak istedikleri ürünü belirledikten sonra dijital dünyada satın alma yolculuğuna gittiğini belirten Düzgün, “Markayı, ürünü, teknik özelliklerini, üreticinin ve ürettiği ürünün tüketici yorumlarını okuyup, satın almak istedikleri ürünün rakipleriyle kıyaslamasını yapıp, karar aşamasına geliyor. Bizim sektörümüz özelinde ise en büyük değişim alışveriş alışkanlıklarında yaşanıyor.” ifadelerini kullandı.

Yeni dönemde işletmelerin itici gücünün dijitalleşme ve teknoloji olduğunu ifade eden Düzgün, yüksek teknolojiye mağazalarında yer verenlerin, daha sağlıklı ölçümleme yaparak tedarik zincirinden satış ve stok adedine kadar her alanda kullanılabilen teknolojiyle işletme açısından doğru çözümün bulunmasını sağladığını, bunun da büyümek ve ekonomiye değer katmak isteyen tüm işletmeciler için öncelikli gündem maddesi haline geldiğini kaydetti.

Talep bazlı perakende ürün servisi

Düzgün, son dönemde talep bazlı perakende ürün servisi uygulamalarının artış gösterdiğine değinerek, “Ülkemizde bu tür uygulamalar genellikle marketlerin kapanış saatlerinden sonra daha yaygın olarak kullanılıyor. Bu durum başta bakkallar olmak üzere küçük esnafın satışını elbette etkiliyor ancak bu alan henüz emekleme aşamasında. Bazı uygulamaların kendi stoku bulunurken, bazı uygulamalar tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için açık işletmelerden ürün temin ediyor.” diye konuştu.

Federasyon olarak e-ticaret ve bu alandaki çalışmaları takip ettiklerini söyleyen Düzgün, “Üyelerimizi dijital marketçiliğe hazırlamaya odaklandık. Halihazırda üyelerimiz arasında bu alana (talep bazlı perakende ürün servisi) yatırım yapan, kendi girişimleriyle tüketicilerine başarıyla hizmet veren yatırımcılar mevcut.” dedi.

Düzgün, bazı uygulamalarda servis ücretleri ürün fiyatına eklenerek satış yapıldığını anımsatarak şöyle dedi: “Bunun örneklerine e-ticaret ve pazar yeri uygulamalarında da tanık oluyoruz. Alınan bu komisyonlar sanal bir enflasyon algısına sebep olmaz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; bu girişimlerin her yaştan tüketiciye sundukları değeri, eksiksiz ve net bir şekilde aktarması. Halihazırda tüketiciler elektronik ortamda satın alacağı ürünlerin fiyatlarına kıyaslamalı olarak saniyeler içinde ulaşabiliyor. Aksi durumlarda tüketicilerde oluşacak ‘pahalı’ algısı hem uygulamanın hem de bu pazarın büyümesini engeller.”

Sahne Medya
Sahne Medya

01-01-1970 02:00:00

Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?