Anasayfa Medya Haberler Sosyal Medyada Filtre Yasağı

Sosyal Medyada Filtre Yasağı

Sosyal Medyada Filtre Yasağı

Sosyal Medya her geçen gün hayatımızda daha çok yer kaplıyor. Norveç’te ise artık sosyal medyada filtre veya photoshop kullanan insanları bunu bir etiketle belirtmek zorunda kalacaklar. Aksi taktirde yasa gereği cezalandırılacaklar. Sahne Medya editörlerinin hazırladığı haberin detayları ise şöyle:

Sosyal medya “body shaming” kavramı ile mücadele içerisinde. Özellikle genç kullanıcıların çok fazla maruz kaldığı bu durum, insanlara sanki her an çok güzel olmak zorundalarmış gibi bir baskı yapıyor. Hal böyle olunca internet filtreli ve shoplanmış fotoğraflarla dolup taştı.

Siber Zorbalık Her Yerde

Bilindiği gibi body shaming dediğimiz kavram örneğin fazla kiloları olan insanların sırf bu yüzden ağır hakaretlere ve eleştirilere maruz kalması şeklinde gerçekleşir. Siber zorbalığın önemli bir parçasını teşkil eden Body Shamingin mağdurlarından biri de Vin Diesel oldu. Sonuç olarak insanlar bu zorbalıklarla başa çıkabilmek için kullandıkları filtreleri saklama veya fotoğrafları düzenleme yoluna gidiyorlar. Norveç Hükümeti de bu konuyu yasal düzenleme altına almaya karar verdi.

Influencerların ve Markaların Bundan Etkilenmesi Bekleniyor

Norveç Çocuk ve Aile Bakanlığı gerçek dışı güzellik standartlarıyla başa çıkabilmek için geçen günlerde, sosyal medyadaki paylaşımlarda filtre ve photoshop kullanıp bunu gizlemenin suç olduğuna karar verdi. Parlamentoya sundukları tasarı 15 ret oyuna karşılık 72 kabul oyuyla yasalaşmış oldu. Bu tarihten itibaren Norveç’te insanlar fotoğraflarını manipüle ettiklerinde bakanlıkça tasarlanan bir etiket kullanmak zorunda olacaklar. Aslında bu yasa şuan itibariyle bireysel kullanıcılardan çok fenomenleri ve markaları bağlıyor. Tabii şimdilik.

Para ve Hapis Cezası Gündemde

Norveç Çocuk ve Aile Bakanlığı esasında bu yasa ile gençlere mükemmel olmak zorunda olmadıklarını, bunun gayet doğal olduğunu aşılamaya çalışıyor. Bu kurgulanmış fotoğraflara bakarak insanların psikolojilerinin bozulmasının önüne geçmeye çalışıyor. Yeni yürürlüğe giren bu yasayı ihlal edenler ise önce para, sonra hapisle cezalandırılacak.

Dijital Dünyada olup bitenlerden habersiz kalmamak için Sahne Medya blog sayfasını takip etmeyi unutmayın. 

Sahne Medya
Sahne Medya

06-07-2021 11:10:32

Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?