Anasayfa Online Mecralar Influencer Marketing

Influencer Marketing Nedir?

Sahne Medya

Influencer, insanların davranışları üzerinde etkisi ve bu davranışları değiştirme gücü olan kişiler için kullanılan bir kavramdır. Günümüzün medya düzeninde her ilgi alanında yüzlerce seçenek olması ve neyi tercih edeceğimizi bilemez hale gelmemiz İnfluencerların önemini arttırdı. Örneğin hangi filmi izleyeceğimize, hangi kamerayı satın alacağımıza, bir ülkeye geziye gittiğimizde hangi otelde kalacağımıza karar verebilmek için o alanda uzmanlaşmış bir influencer’ın görüşüne başvurmak kaçınılmaz hale geldi. Peki kim bu influencerlar?

Influencer sosyal medya platformlarında belirli bir güç ve popülerlik edinmiş, hitap ettiği takipçi kitlesini ekileme gücüne sahip olan ve alanında bilirkişi hükmünde görüşen içerik üreticileridir. Kendisini sadakatle takip eden, deneyim ve paylaşımlarını samimi bulan bir kitleye sahip Influencerlarla reklam işbirliği yapmak demek, sayısı belli bir kitlenin güvenini satın almak demektir. Bir başka tanımıyla influencer internetteki fikir otoritesidir. Üstelik hangi sektörde hizmet verdiğinize göre hangi içerik üreticisiyle işbirliği yapmanız gerektiğini tespit etmek de diğer mecralara göre oldukça kolaydır.

Unutmayın ki Influencer Marketing’de pazarlama faaliyetinizi karanlığa ve kalabalık bir güruha değil, potansiyel müşterilerinize ve aynı zamanda sesiniz olan influencera güvendiği için size de güvenmeye hazır bir kitleye yaparsınız.

Influencer Marketing Neden Önemli

Geçmişten bugüne yapılan sosyolojik araştırmalar, toplumca saygı, güven ve hayranlık duyulan kimselerin toplumun davranışları ve düşünceleri üzerinde etkili olduğunu zaten ortaya koymaktaydı. İnsanlar bu kanaat önderlerinden etkileniyor, tercih ve fikirlerini bu yönde değiştirebiliyordu. Bugüne dek birçok marka bu durumdan faydalandı. Ve artık dijital çağda yaşıyoruz. Yeni kanaat önderleri ise influencerlar.

Influencerlar da tıpkı geçmişteki fikir önderleri ve popüler idoller gibi kitle davranışları üzerine etki etme gücüne sahiptir.

Influencer Marketing
Influencer Marketingin Başarısı

Influencer Marketingin başarısını üç temel nedene bağlayabiliriz:

1:Sosyal Erişebilirlik – Milyonlarca kişiye kısa zamanda ulaşabilme gücü.

2: Orijinal, Özgün, Etkileyici İçerikler – Influencerların işi içerik üretmektir. Sürekli özgün ve etkileyici içerikler üzerine kafa yorarlar. Bu noktada da sizin tanıtımınızı izlerken geçirilen süre, potansiyel müşterileriniz için eğlenceli bir zaman dilimi olur. Bu sayede sürekli maruz kalınan reklamlardaki gibi markaya karşı bir öfke beslenmez.

3: Size Güven Duymaya Hazır Bir Kitle – Influencerlar uzun yıllar boyunca biriktirdikleri geniş bir takipçi kitlesine sahiptir. Her biri kendi alanında takipçilerinin güvenini sağlamış kişilerdir. Bu yüzden bir influencerla yapacağınız reklam işbirliği bu geniş kitlenin güvenini satın almak anlamına gelecektir. Ki bu tahminlerin çok ötesinde değerli bir hazinedir.

Influencer Marketingin Başarısı

Influencer Marketing Adımları Nelerdir?

Trendleri değiştirmek, zihinlere girmek için çıktığınız Influencer Marketing yolunda sizi bekleyen dört adımdan söz edebiliriz.

Erişim

Markanızı temsil etmesini istediğiniz influencer’ı doğru seçmeniz gerekir. Alanında uzman ve güven veren bir içerik üreticisi, reklam stratejinize birkaç adım önde başlamanızı sağlar. Somut örnekler verecek olursak, turizm alanında çalışıyorsanız “Emre Durmuş”, teknoloji alanındaysanız “Barış Özcan”, bir kamera ekipmanı satıyorsanız “Flu Tv” gibi çözüm ortaklarını tercih etmelisiniz. İçeriklerinin ne kadar izlendiğinden ziyade güven ve inandırıcılık ölçütünün peşine düşmeniz gerekir.

Eylem

Influencerlar markanız için kendi pazarlama kampanyalarını hazırlarlar. Burada siz çıkıp ürününüzün ne kadar iyi olduğundan söz etmezsiniz. Bunu sizin yerinize o alanda toplumun güven ve ilgisini kazanmış bir influencer yapar. Gerçek hayattan türetilen senaryolarla bizzat kullanıcının hangi sorununa çözüm sağladığını gösterir. Yapılan yorumlarda da ürününüzün tüketici üzerindeki etkisini hesaplama şansınız olur. Yaptığınız yatırımın karşılığını en net olarak alabileceğiniz reklam metotlarından biri olan Influencer Marketing çağımızın vazgeçilmez bir olgusudur.

Dönüşüm

Influencer’lar kendi takipçilerini sizin markanızın müşterilerine dönüştüren birer sihirbaz gibidirler. Bu pazarlama yönteminde kullanıcı, kullanıcıya tanıtım yapar. Pazarlama biliminde bu yöntemin etkisi tartışılmazdır. Üstelik çeşitli hediyeler, konsept içerikler veya indirim kuponları sayesinde tüketicinin markaya dair ilgisini canlı tutmak çok daha kolaydır. Markanızın tüketicilerin iradesi dışında karşılaştığı reklamlarla anılması yerine, onların en sevdiği şeyin bir parçası olmasını istiyorsanız siz de Sahne Medya’nın Influencer Marketing hizmetiyle tanışın.

Etkileşim

Markayı ve markanın vizyonunu en iyi yansıtacak, temsil edecek influencer’ı seçmekle başladığımız bu süreçte bir sonraki en önemli adım da hedef kitle analizidir. Hedef kitlemizi tanıdıktan sonra onların markaya sadakatini arttıracak, bir çeşit popüler ikona dönüşecek influencer karakterini adım adım inşa etmek gerekir. Bu detaylı ve önemli çalışmalarda, diğer tüm ihtiyaçlarınıza cevap verdiğimiz gibi Sahne Medya olarak yine yanınızdayız. Unutmayın ki pazarlama bir bilimdir. Yeniliklere göre uyum sağlayıp gelişenlerin büyüdüğü, eskide kalanların sahneden çekilmek zorunda kaldığı günümüz iş dünyasında, rakiplerinizin her daim önünde olmanız için, Sahne Medya hep yanınızda.

Sahne Sizin

Sahne Medya, Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Gaziantep, Kahramanmaraş illerinde hizmet vermeye devam ediyor.

Sahne Medya, emin adımlarla ilerleyen, tecrübeli ve yetkin kadrosuyla işlerinizi büyütmenize yardımcı oluyor.

En çok kullanılan platformlardan olan Influencer Marketing ile sizde en ideal düzeyde, en doğru hedef kitleye ulaşın.

Sahne Medya, sizi tüm uğraşlardan kurtararak kampanyalarınızı istekleriniz doğrultusunda en mükemmel şekilde yönetir ve firmanızı başarıya ulaştırır.

Sahne Sizin…

Influencer Marketing Adımları Nelerdir?

Influencer Marketing Süreci

Sıkça Sorulan Influencer Marketing Soruları

Sahne Medya

Influencer Marketing stratejisi hatırlanacağı üzere influencer’lar üzerinden yapılır. Influencer’lar de gönderi başına ücret alır ve bu ücret onların beğeni ve takipçi sayılarıyla doğru orantılı olarak değişmektedir. Influencerlar, mevcut yapının şeffaf olmaması nedeniyle bazı durumlarda gelirlerini artırabilmek için doğal olmayan yollardan takipçi ve beğeni satın alabilir.

Bazı influencerlar Instagram gibi platformlarda varlıkları sürdürebilmek için zaman zaman sahte hesaplar üzerinden takipçi sayılarını artırabilmekte. Günümüzde mevcut takipçi sayısının %15’i kabul edilebilir sayılmaktadır. Bu yüzden doğru bir dijital pazarlama ajansı paranızı boşa harcamanıza engel olur. Sahne Medya bu noktada tecrübe ve donanımıyla her zaman yanınızda…
Hilelerin tespiti de denilen Fraud-Detection analizi yapılmamış kitlelerle reklam kampanyasına başlamak markanıza hiçbir değer katmaz. Kampanya için yapılan gönderi etkileşim ölçümü, markanızın gerçek kitleye ulaştığı anlamına gelmez.
Şunu unutmamak gerekir; etkileşimleri 3.part yazılımlarla yükseltmek mümkündür.
Influencer Marketing kampanyanızın başarılı olmasında en önemli etken tanıtım yapılacak influencer seçimidir.
İkinci nokta ise içeriğinizin kalitesidir. İçeriğiniz geleneksel yöntemlerden uzak ve hedef kitlenin dikkatini çekebilecek bir nitelikte olmalıdır. Burada büyük firmaları örnek alıp, dönemsel olarak hazırladıkları ses getirmiş reklam stratejilerini rehber olarak kabul etmekte büyük fayda vardır.
Kampanyanın başarısında etkili olan bir diğer temel faktör de, tercih edilecek sosyal medya platformudur. Kampanyada bu üç etken uyumlu ve birbiriyle bağlı bir şekilde oluşturulursa başarı kaçınılmazdır. Yalnız bu noktada bir şeye dikkat edilmelidir. Bu da bir influencer'ın kitleye erişiminin güçlü olmasının kampanyada size başarıyı getirmeyeceği gerçeği. Doğru mecra seçimi ve doğru reklam içeriği pazarlayacağınız ürün açısından kritik önemdedir.
Dijital reklamcılık alanında Adana’nın en önemli reklam ajanslarından olan Sahne Medya’nın uzman ekibi, hedef kitlenize ulaşabileceğiniz en etkili pazarlama kampanyasını tespit ettikten sonra etkisi analiz edilmiş influencer'lar ile irtibata geçer. Daha sonra stratejisi tespit edilen kampanya ile maksimum etkileşim elde edilir.
Adana’nın en etkili Influencer Marketing Ajansı olan Sahne Medya, ürün ve markanıza uygun teklifi en hızlı şekilde sizlere ulaştırarak hızlı ve esnek kampanyalar yürütebilir.

Influencer Marketing Talep Formu

Sahne Medya
Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?