Seo

Sahne Medya

Seo Nedir?

SEO, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmasından oluşmuş kısaca arama motoru optimizasyonu demektir ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmaların tümünü kapsar. Tüm arama motorları kullanıcılarına en alakalı sonuçları (SERP) gösterebilmek için çeşitli algoritmalar geliştirir. 2020 yılı itibariyle en çok kullanılan arama motoru %92,54 oranla Google oldu. Bunları sırayla Bing (%2,44), Yahoo (%1,64), Baidu (%1,08) ve Yandex (%0,54) takip ediyor. Bu sebeple SEO denilince sitenizi Google’a göre optimize etmenin en mantıklı adım olduğu anlaşılıyor.

SEO Neden Önemlidir?

SEO, firmanız için ücretsiz bir reklam aracıdır. Hedef kitlenize ulaşabilmek için gerekli bir altyapıdır. Web sitenizde çok iyi içerikler üretseniz dahi bu altyapı olmadan Google örümcekleri sitenizi iyi analiz edemez ve gerektiği kadar üst sıralara çıkarmakta tereddüt eder.

SEO’nun bir diğer önemi de yapılan aramalarda markanız ne kadar çok kullanıcı önüne denk gelir ve görülürse bir zaman sonra kullanıcılarda marka bilinci de oluşmaya başlayacaktır.

Firmanızın iş yaptığı alanla ilgili düzenli aralıklarla paylaşacağınız içerikler, zaman içerisinde sizi bu alanda bir referans noktası haline getirecektir. Bu alandaki hizmet ve ürünlere ihtiyaç duyan tüm kullanıcılar, tüm soruları için sizin sitenize başvuracak, markanız değer kazanacaktır.

Seo Nedir?
SEO ile SEM arasındaki Fark Nedir?

SEO ile SEM arasındaki Fark Nedir?

SEO ile SEM (Ücretli Reklamcılık) arasındaki fark kalıcılıktır. Ücretli reklamcılıkta yalnızca para ödediğiniz sürece üst sıralarda yer alabilirsiniz. Üstelik kullanıcılar para ödediğiniz için üst sırada olduğunuzu bilirler ve size mesafeli yaklaşırlar. Ancak SEO ile elde edilmiş başarı, uzun ve titiz bir çalışmanın sonucunda elde edilmiştir. SEO çalışmalarınızı sekteye uğratmadığınız sürece devam eder. Üstelik bu ücretli bir reklam olmadığı için, kullanıcı size güvenmeye daha hazırlıklıdır.

SEO Hizmetimiz

Ticaret de hayatın diğer alanları gibi dijital dünyada kendini yeniden konumlandırıyor. Nasıl ki her birimizin sosyal medyada da bir kimliği varsa, aynı şey kurumlar, firmalar, işletmeler için de geçerli. Artık küçük büyük her işletmenin bir web sitesi olması kaçınılmaz durumda. İnsanlar ise dijital ortamda görünürlüğü olmayan firmalardan, alışveriş yapmaktan kaçınıyorlar. Üstelik rekabet, dijital ticarette de en az fiziki dünyada olduğu kadar sert geçiyor. Her sektörden firma, Seo hizmeti alarak rakiplerinin önüne geçme çabasında. Markanızın ve ürünlerinizin görünmez olmasını istemiyorsanız siz de bu yarışa dahil olmalısınız.

Sahne Medya’nın SEO uzmanları web sitenizi analiz ederler, eksikleri ve hataları çıkartırlar. Sektörünüzü inceler, rekabet ettiğiniz firmaları ve rekabet edeceğiniz anahtar kelimeleri belirlenir. Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı gibi teknik seo analizleri de yapalır. Uzun süreli yapacağımız çalışmalar ile siteniz Google aramalarında üst sıralarda yer alır ve sitenize girişler artar. Bu sayede işletmenizin bulunduğu şehrin sınırlarını dahi aşıp, başka coğrafyalardan müşteriler edinebilirsiniz veya bölgenizde birinci sıraya yükselebilirsiniz.

SEO ile SEM arasındaki Fark Nedir?

Teknik SEO Analizi

Seo Analizi, arama sonuçlarında daha üst basamaklarda yer almanızı engelleyen faktörleri tespit etmenizi sağlar. Bu sayede size engel olan sorunları nasıl giderebileceğinize ve Google aramalarında zirveye nasıl ulaşacağınıza dair strateji geliştirme şansınız olur.

Google’ın web sitelerini değerlendirme kriterleri sürekli olarak değişim gösterir. Bu yüzden 6 ay öncesinde olumlu sonuçlar veren bir çalışma, 6 ay sonra sizin için beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden SEO analizi yapmak, her ölçekteki işletme için vazgeçilmezdir.

Site İçi SEO Analizi (On-Page SEO)

Site içi SEO Analizinde, göz önünde bulundurmanız gereken faktörler başlıca şunlardır:

Meta Açıklamaları

Sitenizde yer alan sayfalardaki metinlerin, o sayfaya özel olarak hazırlanması ve sayfanın içeriğini net bir şekilde tarif etmesi gerekir. Ziyaretçilerin veya arama motorlarının, sitenizin ne hakkında olduğunu kolay ve doğru bir şekilde anlayabilmeleri gerekir.

URL Yapısı

Sitede yer alan her sayfanın URL adresinin farklı ve özgün olması, bunun yanı sıra sayfa içeriği hakkında fikir vermesi gerekir.

Metinlerin Kontrolü

Sayfada yer alan içeriklerin okunulabilir olması son derece önemlidir. Uzun metinleri okumak zordur. Ziyaretçilerin algısını canlı tutabilmek için başlık ve alt başlıklar kullanmanız ve bunları H1 ve H2 şeklinde etiketlemeniz gerekir. Ayrıca dikkat çekmek istediğiniz bazı cümleleri veya kelimeleri, kalın yahut italik olarak yazmanız, kullanıcı dostu bir siteye sahip olmanızı sağlar.

İç Bağlantılar (İnternal Links)

Özellikle ana sayfanızdaki içeriklerinizde diğer sayfalarınıza bağlantılar sağlamak, kullanıcıların sitenizde daha çok zaman geçirmesini, aradıklarını daha kolay bulmalarını, ve arama sonuçlarında kendinize daha üst sıralarda bir yer edinmenizi sağlar.

Teknik SEO Analizi
Seo Görsel Kullanımı

Görsel Kullanımı

Bildiğiniz üzere görsel bombardıman çağında yaşıyoruz. Sitenizde doğru boyutlandırılmış, anahtar kelimeler girilmiş ve alt etiketi tanımlanmış görseller sizi aramalarda zirveye taşıyabilir. Fakat doğru boyutlandırılmamış görseller ise sitenizin hız performansını düşürecektir. Bu konuda iyi bir web tasarım desteği almak, sizi bir adım ileriye taşır.

Kırık Bağlantılar (Broken Links)

Sitenizde yer alan bağlantılar, kullanıcılarınızı çalışmayan sayfa veya sitelere yönlendiriyorsa bu son derece olumsuz bir kullanıcı deneyimidir. Ve Google’daki görünürlüğünüzü oldukça kötü etkiler. Google arama sonuçlarında, arka sayfalarda görünmez olmak istemiyorsanız, sitenizdeki kırık bağlantıları tespit etmeli ve kaldırmalısınız.

Kullanıcı Dostu Web Sitesi (User Experience)

Her sitenin kullanıcı beklentisi farklıdır. Bu yüzden “Kullanıcı Dostu Web Sitesi”nin belirgin ve genel geçer bir tanımı yoktur. Ancak yine de kendinizi bir kullanıcı yerine koyarak sitenizin beklentilere cevap verip vermediğini test edebilirsiniz. Menüler aradığınızı, bulmanızı kolaylaştırıyor mu, arayüzünüz kullanışlı mı vs.. Sonuçta mağazanıza gelen müşterinin konforu ne kadar önemliyse, sitenize uğrayan ziyaretçinin konforu da en az diğeri kadar önem taşır.

Site Hızı (Page Speed)

İnternette gezinen kullanıcı, sabırsız ve zamana karşı yarışır bir haldedir. Yavaş açılan bir internet sitesini terk etme oranı son derece yüksektir. Üstelik kullanıcılar, terk ettikleri web sitelerine ikinci bir şans verme konusunda da cömert değildir. Bu yüzden site hızınızı her zaman yüksek tutmalısınız.

Site Dışı SEO Analizi (Off-Page SEO, Backlink)

Site Dışı SEO Analizi, en basit tanımıyla sitenize gelen bağlantıların belirli bir periyot aralığında incelenmesi işlemidir. Sitenize gelen bağlantıların sayısı, güvenilirliği, çeşitliliği veya en çok bağlantıya sahip olan sayfanızın hangisi olduğu gibi başlıkları analiz etmelisiniz.

Rakip Analizi

Organik arama sonuçlarında, sıralamadaki yerinizi rakiplerinize kaptırmak istemiyorsanız mutlaka rakip analizi yapmanız gerekir. Zira rakiplerinizin deneyimleri sizin için hayati değerde ve öğretici ipuçları sunar. Örneğin, iyi bir rakip analizi neticesinde sektörünüzde işe yarayan veya yaramayan stratejileri gözlemlersiniz. Rakiplerinizin zayıf yönlerini keşfeder ve onları geride bırakmak için bundan yararlanabilirsiniz. Rakiplerinizin iyi ve güçlü taraflarını keşfedip kopyalayarak rekabette daha güçlü bir konuma gelebilirsiniz. Bu ve bunun gibi çok sayıda veriyle başarılı bir SEO çalışması için, rakip analizleri olmazsa olmaz niteliktedir.

Neden SEO Hizmeti Almalıyım?

Neden SEO Hizmeti Almalıyım?

Dijital çağda insanlar gibi kurumların da iki farklı kimliği oluştu. Fiziksel kimliğimizin yanı sıra, en az onun kadar önemli olan dijital kimliğimiz... Kurumlar işe alacakları personelin sosyal medya hesaplarını dikkate alırken, müşterilerin de markaları dijital kimliklerine göre değerlendirmesi kaçınılmazdı. Örneğin ismini sosyal sorumluluk projeleriyle duyuran bir firmadan alışveriş yapmak, dijital dünyada prestijli bir şey iken, ismi skandallara karışan bir kurum ise bir ömür düzeltemeyeceği bir imaj problemi yaşar.

Hal böyle olunca kaliteli ürünler, firmanızın hedeflediği noktaya gelmesi için yeterli olmaz. Çünkü sonsuz seçenek arasında görünmez olma tehlikesi var. Google aramalarında üst sıralarda yer alarak sektörünüzdeki rakiplerinizin önüne geçmek, kurumsal imajınızı parlatmak, daha çok müşteriye ulaşmak ancak disiplinli ve sürekli bir SEO çalışması ile mümkün.

SEO Çalışmaları Ne Kadar Sürede Etkili Olur?

SEO birbirinden farklı bir çok sürecin birlikte yönetilmesiyle, orta vadede sonuç verecek etkili bir yatırımdır. Yaptığınız çalışmaların arama sonuçlarına yansıması yaklaşık olarak 3-6 ay arasında mümkündür. Ve disiplinli şekilde devam ettirilerek reklam harcaması yapmadan zirvede kendinize kalıcı bir yer edinebilirsiniz.

Black Hat Seo Nedir?

Black Hat Seo, Google ve diğer arama motorları tarafından tasvip edilmeyen Seo çalışmalarına verilen isimdir. Black Hat Seo yöntemleri kısa vadede sizi aramalarda üst sıralara çıkarsa da uzun vadede çok büyük yaptırımlara neden olur. Sitenizin Google nazarında telafi edilmesi zor bir itibar kaybı yaşamasına yol açar. Kısa vadede çok üst sıralar vaat eden Seo çalışmalarından uzak durmanız gerekir.

Sahne Medya, site içerisindeki bağlantılarınızı, kaynak kodunuzu linklerden ve ana sayfanızda devam eden sayfalardan kurtarır. Etiket bulutlarını kaldırır ve özgün olmayan içeriklerden sitenizi temizler. Sitenize zarar veren bağlantıları reddetmenizi sağlar. Bilgisayar mühendisleri ve yazılımcılarıyla sitenizi Black Hat Seo’dan korumanıza yardımcı olur.

Black Hat Seo Nedir?
SEO Fiyatları Nedir? Nasıl Belirlenir?

SEO Fiyatları Nedir? Nasıl Belirlenir?

Seo Fiyatlandırmasını etkileyen çok sayıda unsur ve değişken vardır. Profesyonel kadrosu olan bir ajanstan alınan hizmetle Freelancer bir isimden alınan hizmet arasında farklılıklar olacaktır. Bunun yanı sıra her kelime ve sektörün rekabet zorluğu farklıdır. Rakip sitelerin ve firmaların SEO optimizasyonundaki seviyeleri de fiyat üzerinde belirleyici unsurlardır. Ancak tüm bu parametrelere rağmen, SEO hizmeti; fiyat performans ölçütü açısından diğer reklamlardan çok daha ucuz ve çok daha kalıcı faydalara sahiptir.

SEO Uyumlu Makale Hizmeti

Web sitenizde düzenli aralıklarla yayınlayacağınız SEO uyumlu makaleler, Google’ın yapay zekası tarafından kontrol edilerek, ilgi alaka kriterine göre sizin arama sonuçlarındaki sıralamanızı belirler. Bu içerikleriniz sayesinde kullanıcıların, sektör hakkındaki bütün sorularına cevap verirken, alanınızda bir referans noktası haline gelirsiniz.

Tabii ki yayınladığınız makalenin SEO algoritmasına uygun, imla ve yazım kurallarına dikkat edilerek, doğru görseller kullanılarak, %100 özgün ve benzersiz şekilde üretilmesi gerekir. Bunun yanında okuması kolay, keyifli bir üslupla ve içerik açısından tatmin edici şekilde kaleme alınması da son derece önemlidir.

Sahne Medya bu hizmeti profesyonel ve eğitimli editörler ve metin yazarları aracılığıyla sunar. Bu sayede rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olur.

SEO Uyumlu Web Tasarımı

Arama motorlarının, kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek için web sitelerinden bazı beklentileri vardır. Bunların başında kullanıcı dostu olmaları ve kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermeleri başta gelir. Sitede yayınlanan içeriklerin doğru ve özgün olması, kullanıcıların aradıkları şeye kolay ulaşabilmesi, bağlantıların düzgün çalışıyor olması v.s

Tüm bu kriterleri taşıyan web sitelerini, arama sonuçlarında üst sıralara tırmandırarak ödüllendiren Google, beklentileri karşılayamayanları ise alt sıralara, arka sayfalara indirerek cezalandırıyor.

Ticaret hacminizi genişletmek, doğru hedef kitleye ulaşabilmek ve iyi bir kurumsal imaj yaratabilmek için SEO uyumlu bir Web sitesine sahip olmanız kaçınılmaz. Bunun için Sahne Medya bilişim ve web tasarım uzmanları 7/24 sizinle. Titiz bir SEO çalışması neticesinde alanınızda zirveye ulaşmak mümkün. Siz de zirveyi hedefliyorsanız, profesyonel SEO hizmetimizle tanışmakta gecikmeyin.

Sahne Sizin

Sahne Medya, Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Gaziantep, Kahramanmaraş illerinde hizmet vermeye devam ediyor.

Sahne Medya, emin adımlarla ilerleyen, tecrübeli ve yetkin kadrosuyla işlerinizi büyütmenize yardımcı oluyor.

En çok kullanılan platformlardan olan Seo ile sizde en ideal düzeyde, en doğru hedef kitleye ulaşın.

Sahne Medya, sizi tüm uğraşlardan kurtararak kampanyalarınızı istekleriniz doğrultusunda en mükemmel şekilde yönetir ve firmanızı başarıya ulaştırır.

Sahne Sizin…

SEO Uyumlu Web Tasarımı

Seo Süreci

Sıkça Sorulan Seo Soruları

Sahne Medya

Seo' da İlk Sıra Garanti Edilebilir mi?

Google, kullanıcılarına daha iyi hizmet sunabilmek için 200’ü aşkın sıralama faktörü kullanır ve sürekli güncellediği algoritmalar da, bu konuya verdiği önemi gösterir niteliktedir. Bu da kimsenin birinci sırayı garanti edemeyeceği anlamına gelir. Her şeyi doğru yaptığınız ve algoritma güncellemelerini takip ettiğiniz sürece ilk sıralarda yer alırsınız. Ancak birinci sıranın garantisi yoktur.
Bunun için çok fazla sayıda kriteri aynı anda karşılıyor olmanız gerekir. Bunlardan bazıları: kaliteli içerik, domain seçimi, site hızı, ve doğru link alımıdır. Ama olmazsa olmazı kullanıcı deneyimidir. Eğer kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını karşılar, sorularına tatmin edici cevaplar verirseniz, Google’ın sizi ödüllendirmesi kaçınılmazdır.
Yayınladığınız içerikler Twitter, Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya sitelerinde ne kadar çok paylaşılırsa, aldığınız etkileşimler de artacaktır. Bu durum markanızın bilinirliğini arttırırken, içeriklerinizin binlerce kişi tarafından takip edilmesini sağlar.

Bu durumda da Google içeriklerinizin önemli olduğuna karar vererek sizi ön plana çıkartmaya başlar. Sosyal medya üzerinden sitenize çektiğiniz kullanıcı trafiği de hem satışlarınıza yansıyacak hem de seo çalışmalarınıza katkı sağlayacaktır.

SEO’da başarılı olmuş tüm markaların profesyonellerce yönetilen ve aktif olarak kullanılan sosyal medya hesapları olması bir tesadüf değildir.
Bir site, eğer yeni kurulmuşsa doğal olarak index alma süresi de uzun olmaktadır. Ancak düzenli paylaşımlar, kaliteli içerikler, sosyal medya paylaşımları ve doğal yollardan alınan linklerle birlikte index alma süreniz kısalacaktır.

Seo Talep Formu

Sahne Medya
Sizi Arayalım
X
FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM
Kampanyalardan Telefon, Sms ve Mail yoluyla haberdar olmak ister misiniz?